چهارشنبه , ۵ تیر ۱۳۹۸

بیلیارد در ساعت نه و نیم

بازدید: 5,476

بیلیارد در ساعت نه و نیم نام هشتمین کتاب نویسنده ی معروف آلمانی هانریش بل است که در سال 1959 منتشر شده و بی تردید پیچیده ترین رمان او به لحاظ پرداخت و شیوه ی روایت است. بل در این داستان رئالیسم مألوف خود را کنار می گذارد و با خلق رمانی مدرن دست به تجربه ای می زند که در عین تفاوت با سایر کارهای تحسین شده اش یکی از نقاط درخشان کارنامه ی ادبی او به حساب می آید. خواننده ی کتاب به جای شنیدن روایتی سرراست و عینی از وقایع، واقعیت را از خلال تک گویی های درونی شخصیت داستان و سیلان ذهن ایشان در خاطرات دور و نزدیکشان، به تدریج و آن گونه که برای او نمود پیدا می کند بازسازی می کند. به همین دلیل شاید قدری طول بکشد تا خواننده با روند غیرخطی روایت و تعدد راویان داستان خو بگیرد، اما همین که در فضای آن قرار گرفت، خود را در لذت و هیجانی غوطه ور می یابد که با پایان یافتن داستان هم رهایش نمی کند.
باز گفتن هر نوع خلاصه ای از داستان یا دادن کدهای لازم برای رمزگشایی از آن حاصلی جز نقص غرض نویسنده و ضایع کردن اجر خواننده نخواهد داشت. با این حال برای آشنایی بهتر باید بگویم که سراسر رمان بیلیارد در ساعت نه و نیم، وقایع نگاری یک روز از زندگی خانواده ای سرشناس در آلمان پس از جنگ است. خانواده ای که معماری در آن عملاً به حرفه ی موروثی بدل شده ولی حتی پس از نیم قرن حضور فعال در طبقه ی فرهیخته ی جامعه، هنوز در برابر پرسش ” ساختن یا ویران کردن” به پاسخی قطعی نرسیده است.
این کتاب توسط کیکاووس جهانداری ترجمه شده و به وسیله ی نشر ماهی به بازار کتاب فارسی زبانان ارائه گردیده

 

همچنین ببینید

معشوقه در کشو

فراز بهزادی : چاپ دوم مجموعه شعر “معشوقه در کشو” سروده ی حسین باقری توسط ...

یک دیدگاه

  1. مرسی از معرفی
    جدا راغب شدم بعد امتحانا بخونمش…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>