شنبه , ۲ شهریور ۱۳۹۸

تضارب آرا

  فراز بهزادی
1.”بخش اندیشه” همچون دو شماره گذشته به شریعتی و پرسش از میراث او اختصاص دارد…
در مطالب این چند شماره و کامنتهای ذیل آنها مسائلی مطرح شده که هر یک می تواند دریچه ای برای گشودن یک بحث تازه درباره اندیشه شریعتی و میراث او باشد،لذا اگرچه بخش اندیشه شماره بعد،صرفا به “شریعتی” اختصاص نداشته و مطالب عزیزان در دیگر موضوعات مربوط به حوزه اندیشه به سیاق گذشته منتشر خواهد شد، اما در کنار آن،عقربه از مطالب شما فرهیختگان درباره “شریعتی” خصوصا در پاسخ به پرسش مذکور استقبال خواهد کرد.
باری،شریعتی مساله ماست و ضرورت بازخوانی اش بیش از هر زمان دیگری احساس می شود و محل نزاع،نه در این نیاز یا عدم نیاز بلکه در اطراف شاخصهای خروجی این بازخوانی تقریر می شود….
2.بخش “نقد و نظر” عقربه ی چهاردهم،چنانکه در سرمقاله شماره قبل وعده دادم،به “هایکوی ایرانی” اختصاص دارد اما از آنجا که در این باب(خصوصا در اطراف عناوین پیشنهادی در همان سرمقاله)  ناگفته های بسیاری وجود دارد که بحث در اطرافشان ضروری ست،ضمن تشکر از شاعر گرامی و دوست نادیده،مهدی قنبری عزیز،که زحمت تهیه غالب مطالب این بخش را کشیدند، باقی بار را هم بر دوش ایشان گذاشته و بخش نقدونظر شماره آینده را نیز به “هایکوی ایرانی” اختصاص می دهیم….
با تاکید بر عناوین پیشنهادی سرمقاله شماره سیزدهم،از آثار فرهیختگان و هایکونگاران استقبال می کنم.
3. چند جابه جایی در شناسنامه ی “همیشه موقت” عقربه :
الف)دوست بزرگوار و شاعر گرامی، “نجمه زارعی” بسیار عزیز که از ابتدای عقربه با من بود و از همان شماره ی “صفر”م تا شماره قبل (سیزدهم) بخش “شعر آزاد” را مدیریت می کرد،به دلایلی امکان ادامه ی این مسیر نه چندان هموار را ندارد و از این پس بخش “شعر آزاد” عقربه توسط یار دبستانی دیگرم (بها الدین مرشدی) اداره خواهد شد.
ب)با انتقال “بها” به بخش شعر آزاد،بخش داستان توسط دوست شاعر و داستان نویسم، “محمد دهگان” اداره می شود…. ترجیح می دهم از برنامه های او برای این بخش چیزی نگویم تا شماره بعد که …
ج) بخش “غزل” عقربه از شماره ششم آغاز به کار کرد و تا شماره دوازدهم با مدیریت دوست و شاعر گرامی خانم “فاطمه اختصاری” منتشر شد که من لازم می دانم همینجا از تلاش ایشان در این چند شماره تشکر کنم
“سمیرا چراغپور” که از این پس دبیر “بخش غزل” مجله عقربه است،دو مجموعه غزل دارد که یکی از آنها با عنوان”وقتی خوابها بیدار شوند” در پاییز 90 منتشر شد و دیگری با نام “نیمه ها به خالی نزدیکترند” زیر چاپ است و در ماههای آینده به بازار کتاب عرضه خواهد شد.(برای اطلاع بیشتر از این دو کتاب به بخش معرفی کتاب شماره قبل “سیزدهم” رجوع کنید).
“چراغپور” که تجربه های نسبتا موفقی در شعر سپید داشته و سپیدهای امیدوارکننده ای از او در نشریات منتشر شده،همچنان غزل را دوست دارد و از چشم اندازی خاص به آن می نگرد. بخش غزل این شماره نخستین برگ از دفتری ست که قرار است به نام او در مجله الکترونیکی عقربه ثبت شود.ببینید.

همچنین ببینید

فراز

بخش کوچکی از ما

     فراز بهزادی در سرمقاله ی قبل از ضرورت خانه تکانی عقربه نوشتم و وعده ...

۱۱ دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید
  خوشبختانه عقربه روز به روز بهتر خواهدشد و این یعنی شما موفقید

  به امید روزهای بهتر برای من و شما

  با مهِر
  داوود مالکی

 2. سلام.چراغپور انتخاب خوبی ست.جوان و با استعداد است

 3. موافقم.دارد بهتر می شود.

 4. دست مریزاد به فراز و عقربه اش
  امیدوارم بحث درباره میراث شریعتی ادامه پیدا کند به نقطه های خوبی رسیده اید

 5. سلام و خسته نباشيد بر فراز عزيز،
  من عقربه را دوست داشته و دارم و ناراحتم كه مجبورم مدتي از شما دور باشم ،ميدانم كه درك ميكنيد هم شما هم مخاطبان خوب عقربه ي دوست داشتني چرا كه مشغله ي كاري و درس و دانشگاه و مسئوليتهاي ديگري كه تو دوست خوبم از آنها بيخبر نيستي باعث ميشد كه خوب از عهده مسئوليتم بر نيايم و من نميخواسته و نميخواهم كه به خاطر كوتاهي من دوستانم زير سوال باشند و روزي دوباره باز خواهم گشت !
  سلامت و نويسا بماني دوست عزيزم
  —————
  عقربه :
  روزی ما دوباره
  کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد
  ….

 6. فراز عزیزم
  امید موفقیت برات دارم
  همیشه تلاشت برای کار کردن و بدون چشم داشت و نا امیدی کار کردن واسم مثال زدنی بوده
  دوست دارم عزیز

 7. دوستان عقربه!
  تلاشتان در این روزهای مرگ اندیشه و فرهنگ ستودنی است!
  به قول فراز بهزادی سبز باشید!

 8. در این وسعت نامهربان و تاریک همین روزنه های امید برای ادامه دادن کافی ست.
  خوشحالم که بادوستان عقربه هم پیمان هستم، و نماینده ی دوستان غزل در اینجا…
  امیدوارم همه راضی باشند
  ‏……
  هرجا چراغی روشنه از ترس تنها بودنه
  ای ترس تنهایی من اینجا چراغی روشنه

 9. درود فراز جان
  بی تعارف روز به روز و شماره به شماره شکوفا تر می شود این عقربه
  دست مریزاد
  بدرود

 10. با سلام به آقای بهزادی اندیشمند.
  من هم با دوستان موافقم که عقربه هر شماره بهتر می شود و این بهتر شدن به نظر من در باره بخش اندیشه بیشتر از بخشهای دیگر صدق می کند. البته من تقریبا همه بخشهای عقربه را می خوانم و برای شما و خانم شاهی و همه همکارانتان آرزوی موفقیت دارم

 11. سلام

  چرا شمارهء دیماه 1391 ( شماره پانزدهم ) را آپلود نمی کنید ؟
  ————-
  عقربه :
  درود.
  با پوزش از تاخیر پیش آمده، ساعت 1 بامداد امروز4/بهمن/ به روز می شویم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>