چهارشنبه , ۵ تیر ۱۳۹۸

خاطرات پزشک جوان

بازدید: 5,796

خاطرات پزشک جوان اثری است از نویسنده ی روسی تبار میخاییل بولگاکف. این اثر معروف و خواندنی کتابی ست شامل سه داستان « خاطرات پزشک جوان»، «مرفین» و«ابلیس».
داستان نخست « خاطرات پزشک جوان» شامل هفت اپیزود می باشد که در بین سال های 1925- 1926 در یکی از مجله های مسکو با امضای مستعار بولگاکف به صورت مجزا چاپ شدند. دو داستان دیگر نیز در فاصله های زمانی جداگانه ای در مجلات به چاپ رسیده و در نهایت در کنار هم این کتاب را تشکیل داده اند. داستان هایی که بولگاکف خود نقش اصلی آن را بازی می کند و می توان بخش های زندگی او را در آن جستجو کرد. آغاز کتاب ماجرای پزشکی ست که تازه دانشکده را به پایان رسانده و به خدمت سربازی احضار می شود و ارتش او به عنوان پزشک به روستای «نیکلسکی» اعزام می کند. داستان اول روایت ساده و روان ماجراهایی از زبان راویست که نخستین سال های رویارویی پزشک جوانی را که از شهری بزرگ با همه ی امکانات به کوره دهی سوت و کور اعزام شده است با واقعیت پزشک بودن به تصویر می کشد و در داستان بعدی او با پناه بردن به مرفین سعی در فرار از واقعیت روزمره اش را دارد. که این دو بخش به عنوان اتوبیوگرافی بولگاکف نیز محسوب می شود. داستان سوم که از فضایی تخیلی، پیچیده و کنایی برخوردار است سرگذشت دست و پا زدن انسان نادیده گرفته شده ای را در دستگاه بوروکراتیک نشان می دهد که به گفته ی منتقدین نشان دهنده ی زندگی خیلی از افراد روسیه ی آن زمان است. خود بولگاکف در این باره می گوید:«تصویری سیاه و رنج آور که چهره ی زشت پایان زندگی ما را نشان می دهد…»
این کتاب توسط فهیمه توزنده جانی به زبان فارسی ترجمه شده و کتابسرای تندیس آن را وارد بازار کتاب نموده است.

همچنین ببینید

معشوقه در کشو

فراز بهزادی : چاپ دوم مجموعه شعر “معشوقه در کشو” سروده ی حسین باقری توسط ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>