سه شنبه , ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

فریبا حاج دایی

بازدید: 4,844

fariba.hajdaee

 

چهارشنبه هشتم شهریور‌ ۹۶ در فرهنگسرای اندیشه سفری داشتم با همراهیِ داستان‌ بلند‌« برگ و باد در دومین طبقه پلاک ۳۸» اثر‌ دست‌«ژیلا تقی‌زاده». راهنما و بلد‌ سفر دو نفر با دو کتاب‌شان بودند: «جوزف کمبل» با کتابِ«قهرمان هزار چهره» و« کریستوفر ووگلر» با کتاب«سفر نویسنده». کمبل در کتابش رد‌پای‌ اسطوره‌ها و کهن‌الگوها در تمام داستان‌ها را پی می‌گیرد و ووگلر تحلیلِ تحولات‌ آدم‌های داستانی‌ِ هر داستان را بر اساس سفرِ قهرمان‌های اسطوره بررسی می‌کند. سپس با نگاهی به« شمع و پروانه»‌ی« عطار» برخوردِ دیگرگونهٔ تقی‌زاده را با داستان‌ عطار یادآوری کردم.

حرف‌هایم را با این توضیح که اسطوره‌ها در واقع الگوهایی هستند برای درکِ راه و رسم زندگی شروع کردم و اینکه نویسنده می‌تواند با هوشیاری از اسطوره‌ها یاری بجوید تا چهارچوبی به داستان خود بدهد. با این توضیح که استفاده از الگوی‌ اسطوره‌‌ای در همان حال که کار نویسنده را راحت می‌کند این خطر را هم دارد که در صورت استفادهٔ ناشیانه داستان را دم‌دستی جلوه دهد و یا حتی از آن متنی کسل‌کننده بسازد. متنی که در آن اثری از آثارِ لذتِ داستان گفتن و شنیدن باقی نماند. بعد به سراغ‌«هنگامه»( آدم‌ اصلی‌ِ«برگ و باد» رفتم و افزودم در هر اسطوره‌ای قهرمان به دعوت کسی شال و کلاه می‌کند و از دنیای پیش‌پاافتادهٔ خود خارج و وارد دنیایی جدید و خاص می‌شود. هنگامه به تئاتر شهر رفته است تا نمایش مورد علاقهٔ خودش را ببیند. در آنجا با«ایرج»، فردی که از قدرت تله‌پاتی برخوردار است، روبه‌رو می‌شود و ایرج که با نیرویِ دورآگاهی‌اش فهمیده هنگامه سالکی گم کرده راه است تصمیم می‌گیرد او را دعوت به دنیای‌ خاص و جدیدی بکند و از همینجاست که هنگامه طیِ مسیر را شروع می‌کند و سفرش با الگوی‌ سفر قهرمان‌های اسطوره‌ای شکل می‌گیرد که ذکرِ گام به گام‌ این سفر در خلاصهٔ سردستی که اینجا به آن پرداخته‌ام به طور حتم جایز نیست و گمان می‌کنم اشارتی که شد ما و خوانندگان را بس.

همچنین ببینید

معشوقه در کشو

فراز بهزادی : چاپ دوم مجموعه شعر “معشوقه در کشو” سروده ی حسین باقری توسط ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>