شنبه , ۲ شهریور ۱۳۹۸

قضیه ی متران پاژ

الکساندر وامپیلوف در اوت 1937، یعنی صدمین سال مرگ بزرگترین شاعر روس- الکساندر پوشکین- به دنیا آدم. از این رو نام الکساندر را بر او نهادند. وامپیلوف در اوت 1972 در حالی که تنها 2 روز به سی و پنج سالگی اش مانده بود در دریاچه ی بایکان غرق شد. او علی رغم فرصت کمی که داشت تنها با نوشتن چهار نمایشنامه ی بلند و سه نمایشنامه ی کوتاه، انقلابی در نمایش نامه نویسی و تئاتر روسی به وجود آورد. انقلابی که در تاریخ نمایشنامه نویسی روسیه به نام پساوامپیلوف معروف است.

قضیه ی متران پاژ از جمله نمایشنامه های کوتاه اوست که در یک پرده و در سال 1971 نوشته شده. یعنی زمانی که نیم قرن از انقلاب اکتبر می گذرد و هجده سال از مرگ استالین، زمانی که روشنفکران روس آن را امید و شروعی برای بازگشت به اهداف انقلاب و ایجاد اصلاحات فرهنگی می دانستند. نمایشنامه ی قضيه متران پاژ، داستان مدير يك هتل به نام كالوشين است كه با يكي از مسافرانش به نام پاتاپف درگير مي‌شود و طی یک سری رخدادها شک  مي‌كند كه پاتاپف آدم مهمي باشد و متوجه مي‌شود او يك متران پاژ است. كالوشين براي اين‌كه مي‌ترسد متران پاژ شغلي مهم و دولتي باشد خودش را در ظاهر به دیوانگی می زند. كه همین مسئله با حضور همسر، دوست پزشكش، معلم ورزش و دختر جوان پيچيده‌تر مي‌شود تا نهايتا كالوشين تصور مي‌كند دارد مي‌ميرد و همين تصور در انتها باعث تغيير و دگرگوني اين شخصيت مي‌شود. بازي كالوشين در نقش يك ديوانه و تظاهر و دروغش براي خلاصي از يك ماجراي توهمي و خطري غيرواقعي، دستمايه اصلي كمدي قضيه متران پاژ است.

باید به این نکته توجه داشت که ویژگی این اثر و سایر نمایشنامه های وامپیلوف این است که اگر چه نمایشنامه در فضای شوروی خلق می شود و شخصیت ها با مشکلات برآمده از این نظام دست و پنجه نرم می کنند اما درگیری های اصلی در آثار او نه از نوع بیرونی بلکه درونیست. یعنی فرد با خودش درگیر است. این ویژگی آثار وامپیلوف را به چخوف نزدیک می کند و لقب چخوف قرن بیستم را به او اختصاص می دهد و به همین دلیل باعث می شود که این نمایشنامه ها از زمان خودشان فراتر رفته و برای مخاطبان امروزی هم جذاب باشند.

قضيه متران پاژ توسط مژگان صمدي  از روسي به فارسي برگردانده شده و نشر مركز آن را به بازار کتاب ارائه نموده است.

همچنین ببینید

معشوقه در کشو

فراز بهزادی : چاپ دوم مجموعه شعر “معشوقه در کشو” سروده ی حسین باقری توسط ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>