یکشنبه , ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

معرفی هنرمند۲۰ (دوریس سالکدو)

بازدید: 3,715

armeaghrabe2       ترجمه : روجا رضایی

 

دوریس سالکدو یک مجسمه ساز کلمبیایی است که در بوگوتا کار و زندگی می کند. دوریس در سال ۱۹۸۰ مدرک کارشناسی هنر های تجسمی را از دانشگاه جورج تادولوزانا دریافت کرد. و سپس به بوگوتا بازگشت و در دانشگاه ملی کلمبیا مشغول به تدریس شد.کار او متاثر از تجربیات زندگی در کلمبیاست و عموما متشکل از اشیاء رایج مانند اثاثیه چوبی، لباس، بتن، علف و گلبرگ های گل رز است. کار دوریس به درد، آسیب و مرگ شکل می دهد و فضایی برای سوگواری فردی یا جمعی خلق می کند. این زمینه ها به تجربه شخصی او باز می گردد.

اعضای خانواده او یکی از بسیار افرادی بودند که در کلمبیای درگیر مسائل سیاسی ناپدید شدند. بسیاری از کارهای او این مسئله را مطرح می کند که گرچه می توان برای مرگ یک عزیز سوگواری کرد اما ناپدید شدن عزیزان حفره تهی و غیر قابل تحملی در انسان به وجود می آورد.

دوریس سالکدو هشتمین هنرمندی است که مامور خلق اثر هنری برای گالری تات مدرن در لندن است. اثر او با عنوان شیبولث (۲۰۰۷) یک شکاف ۱۶۷ متری روی زمین سالن گالری است که دوریس می گوید: ” نشان دهنده مرزها، تجربه مهاجرین و تجربه تنفر نژادی است. این اثر تجربه یک فرد جهان سومی است که به قلب اروپا آمده است.”

در طول یک مصاحبه با کارلوس باسالدو، دوریس سالکدو دیدگاه خود را نسبت به خلق هنر چنین بیان می کند: ” روشی که یک اثر هنری از طریق آن مواد را کنار هم قرار می دهد به طور شگفت آوری قدرتمند است. مجسمه به مادی بودنش است. من با موادی کار می کنم که پیش تر مهم تلقی می شدند و نیازمند معنایی از زندگی روزمره هستند. پس تا جایی روی آن کار می کنم که تبدیل به چیز دیگری شود. جایی که مسخ اتفاق بیفتد. تفکر در سکوت هر مخاطب به زندگی پنهان در اثر، اجازه ظهور دوباره می دهد. تغییر روی می دهد و گویی مخاطب به تجربه یک قربانی دست می یابد.»

مجسمه تجربه یک چیز در حال حاضر را ارائه می دهد. یک واقعیت که در سکوت هر انسان که به آن خیره شده است دوباره به صدا در می آید. سالکدو از اشیاء گذشته، اشیایی که با حس مهمی از تاریخ همراه هستند استفاده می کند و از طریق مجسمه های معاصر جریان زمان را به تصویر می کشد.

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

download (1)

images (2)

images (3)

Doris-Salcedo-1550-Chairs-Stacked-Between-Two-City-Buildings-2003-Installation-at-Istanbul-Biennial-image-courtesy-of-alchetron.com_

Doris-Salcedo-Noviembre-6-y-7-2002-image-via-mcachicago.org_

———————————————————————————————————————————————————————————————————

ترجمه از :

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Doris_Salcedo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

سبز سرابی ست جنگل ..

        آیسا حکمت  نقدی بر مجموعه فرشتگان چلچراغ؛ اثر مصطفی سرابی جنگل های پیچ در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>