دوشنبه , ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

معرفی هنرمند۲۲(وفا بلال)

بازدید: 4,499

armeaghrabe2       ترجمه : روجا رضایی

 

به یک عراقی شلیک کن!

وفا بلال متولد سال ۱۹۶۶ یک هنرمند عراقی امریکایی است. او که سابقا به عنوان استاد در آموزشگاه  مدرسه ی هنر شیکاگو تدریس می کرد اکنون به عنوان استادیار در دانشگاه نیویورک می  باشد. بلال با اثرش با عنوان” تنش خانگی”به شهرت دست یافت.این اثر یک اجرا می باشد که در آن او به مدت یک ماه زندگی در یک گالری, مورد شلیک گلوله های تفنگ پینت بال قرار گرفت.گلوله ها از طریق کاربران اینترنی که او را از یک دوربین مشاهده می نمودند شلیک میشد.

۲۲۰px-Wafaa-bilal2

وفا بلال در سال ۲۰۰۷ یک پروژه ی ۳۰ روزه را با عنوان” تنش خانگی” در اعتراض به جنگ عراق آغاز نمود. در طول اجرا بلال در یک اتاق کوچک در گالری فلت فایل در شیکاگو محبوس بود اما با این حال همه  می توانستند او را به صورت ۲۴ ساعته از طریق دوربینی که به اینترنت وصل بود ببینند. علاوه بر دوربین یک تفنگ پینت بال کنترل از راه دور نیز در اتاق نصب شده بود که  مخاطبین اینترنتی می توانستند برای شلیک به او در هر زمانی که می خواهند استفاده کنند. تفنگ رنگ زرد شلیک میکرد و هربار صدایی به بلندی یک تفنگ نیمه اتوماتیک واقعی تولید میکرد.منبع الهام بلال از تجربیات او در کمپ مهاجرین در دوران صدام حسین, از دست دادن اعضای خانواده اش در جنگ و تلاش برای مواجه شدن با حقیقت جنگ آن گونه که در آن سوی دنیا رخ می داد, بود. یک روز بلال متوجه شد که مردم کشورش  توسط سربازانی کشته می شوند که حتی در عراق مستقر نیستند. آن ها قدرت شلیک از روی یک مبل در مقابل کامپیوتر در هرجایی را داشتند بطوریکه گویا یک بازی کامپیوتری است. برای تجربه ی ترس از اینکه چگونه سرباز ها و افراد می توانند خود را از هراس و وحشت جنگ دور نگه دارند بلال از این اجرا به عنوان راهی برای یادآوری ترس هایی که در کشورش در جریان بود استفاده کرد.

بلال تجربه ی خود از این اجرا را به کتابی با عنوان “به یک عراقی شلیک کن; هنر , زندگی و مقاومت زیر شلیک گلوله ” تبدیل کرد.این کتاب حاوی زندگی نامه ی بلال به همراه توضیحاتی درباره ی این اجرا می باشد.

bilal_wafaa_09(1)

Domestic_Tension_Wafaabilal_10

features_wb_dt-kirk-7(1)

spotlight

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

ترجمه از بخش هایی از :

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wafaa_Bilal

همچنین ببینید

سبز سرابی ست جنگل ..

        آیسا حکمت  نقدی بر مجموعه فرشتگان چلچراغ؛ اثر مصطفی سرابی جنگل های پیچ در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>