نشانه ها و معنا در سینما « مجلـه الکترونیکـی عقربه مجلـه الکترونیکـی عقربهنشانه ها و معنا در سینما

“نشانه‌ها و معنا در سینما” ( Signs and Meaning in the Cinema) عنوان کتابی ست نوشته ی “پیتر وولن” که توسط “عبدالله تربیت” و “بهمن طاهری” به زبان فارسی ترجمه شده است. موضوع این کتاب زیبایی شناسی سینماست که پیتر وولن در آن به ارائة ی راه هایی پرداخته است که توسط آنها بتوان به مسائل مهم زیبایی شناسی فیلم در سینما نزدیک شد. معنا در سینما عبارت است از تعبیر و تصویر و مضمونی که فیلمنامه نویس یا کارگردان در فیلم به کار می برد و آن بر چیزی دلالت دارد. نشانه نیز هر آن چیزی است که سبب شناختن کسی یا چیزی شود یا از روی آن می توان به حالت رویدادی پی برد. این کتاب به تحلیل،واکاوی،بازشناسی و مطالعة نشانه ها و نمادها و معنای آنها در سینما می‌پردازد و شامل پنج فصل است:

۱ زیبایی شناسی ایزنشتاین

۲ نگرة مؤلف

۳ نشانه شناسی سینما

۴ مؤخره(۱۹۷۲)

۵ پی‌گفتار (۱۹۹۷): گفت‌و‌گو با پیتر وولن.

مؤلف در هر فصل با نمونه های فیلم های برگزیده و ممتاز جهان مسئلة نشانه ها و معنا را واکاوی کرده است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۳۶۳ توسط انتشارات سروش وارد بازار کتاب شد تا به امروز چندین بار تجدید چاپ شده است.

2 پاسخ به “نشانه ها و معنا در سینما”

  1. سیما نیازی می‌گه:

    چند سطری به این مطلب اضافه شده و اسمش را گذاشتید معرفی کتاب؟

    http://79.175.161.94/books/info/?id=1117#

  2. فرشته شایق می‌گه:

    اینکه کامنت بالا را تایید کرده اند یعنی که انتقاد پذیری و این خوب است اما اینکه آدم آبروی خودش راببرد…. توجیهش را نمی دانم اما می دانم که بخش معرفی کتابتان در حد و اندازه های بخشهای دیگر نیست

پاسخ دهید